Eyalet Seçimleri

Eyalet Seçimleri.

Önümüzdeki günlerde Eyalet Seçimleri yapılacak ve yine almış başını gidiyor bir kavram karmaşası…

Önüne gelen ” Siyaset KÖRLERI veya Bilgi FUKARALARI ” yok il seçimleri, yok il encümenleri için seçim yaftaları üzerine koyarak halka kendince bir sunum yapıyor..

Izah edemedikleri bir konuda yani uzman olmadıkları bir konuda uzmanca bilgi sunar gibi halka birşeyler anlatıyorlar.

Il genel seçimleri olsa;

Örnek olarak Den Haag Belediyesi bir il olarak düşünürsek Haaglanden dediğimiz WGR+ sistemin Türkçe sözlük karşılığı ne oluyor?

*Bay bilmişler o WGR+ Sistemi için bir isim dusunuyor iseniz ona BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ diyebilirsiniz..

Bir başka konu ise WGR+ IL ise Rotterdam ve Den Haag gibi büyük şehirlerin üstü olan Haaglanden ve Rijmond değilde Rijmond ve Haaglanden üstü olan Provincie Zuid Holland ‘ın  sözlük anlamı ne oluyor?

*Sayın çok bilmişler malesef Türkiye’de EYALET sistemi olmadığı için Türkçe bir karşılığı yok… O zaman o şıkkı boş bırakmaktan başka çareniz kalmıyor..

Haaa burada şunu söyleyeyim… Korkmayın cevap vermediğiniz içinde burada 3 yanlış bir doğruyu götürür diye bir sistemde yok.

Yani yine yaşadınız.. ;-))

Kısaca şunu demek istemiştim..

Türkiye’de Eyalet sistemi olmadığı için anlaşılması için belki kullanılabilir bir terim, fakat bunu duyan insanlarda oraya seçilenlerden beklentileri de Il encümenlerinden beklentisi aynı oluyor..

Oysa Statenlid olan kişiler tamamen farklı bir konumda oldukları için beklentileri karşılayamazlar ve buda Halkımız tarafından bir hüsranla sonuçlanıyor..

Bali bu toplumu bilgilendiremiyorsunuz..;

* En azından karşı karşıya getirmeyin…

Sevgi ve saygılarımla

Resul Özdemir

Leave a Reply