Bulgarije weer in de fout!

Radio 1

http://www.radio1.nl/contents/6569-turkse-nederlanders-afgeperst-bij-bulgaarse-grens

Turkse Nederlanders afgeperst bij Bulgaarse grens
July 1, 2009

Veel Turkse Nederlanders wordt onderweg naar Turkije gevraagd naar een gezondheidsverklaring van de huisarts om te bewijzen dat ze niet de Mexicaanse griep hebben. Zonder deze verklaring moeten ze bij de Bulgaarse grens geld betalen aan de douaniers.

Onderstaande is mijn tekst

Bulgarije weer in de fout!
Vandaag werden verschillende huisartsen in Rotterdam overspoeld met aanvragen voor een verklaring dat zij geen drager zijn van de Mexicaanse griep. Nederlandse reizigers van Turkse afkomst die via Bulgarije naar Turkije reizen moeten bij de grens van Bulgarije  een verklaring tonen dat ze geen drager zijn van de Mexicaanse griep en indien zij dit niet kunnnen aantonen danmoeten ze een verplichte onderzoek ondergaan waarvoor ze rond de 130 euro moeten betalen. Tientallen patiënten in Rotterdam-Zuid hebben zich al tot hun huisarts gewend om z’on verklaring aan te vragen , maar het is niet bekend of de Bulgaarse autoriteiten deze verklaringen zullen accepteren en de reizigers zouden dan alsnog de 130 euro moeten betalen new balance 670. Dit lijkt weer een  een nieuwe vorm van Bulgarije om de Turkse reizigers geld afhandig te maken. Dit past niet bij een Europese land en via Europarlementarier vragen ik om zo snel mogelijk actie te ondernemen om een einde te maken aan deze wantoestanden.

One Response to “Bulgarije weer in de fout!”

 1. Resul Özdemir Says:

  Bulgaristan’ın, arabayla Türkiye’ye giden herkesten Domuz Gribi ile ilgili bir belge istediği yönündeki iddialara son noktayı bu ülkenin Hollanda Büyükelçiliği koydu:
  “Kesinlikle böyle bir belge istenmiyor, gönül rahatlığıyla yola çıkılabilir”

  Resmi olarak hiç kimseden Domuz Gribiyle ilgili bir belgenin istenmediğine işaret eden Bulgaristan’ın Hollanda Büyükelçiliği yetkilileri, Zaman’a yaptıkları özel açıklamada, ‘Herkes gönül rahatlığıyla yola çıkabilir. Hiç kimse yolda kimseye para vermesin. Para isteyeni de bize bildirsinler.’ dediler. Domuz Gribiyle bağlantılı söylentilerin kendilerine de ulaştığını ve bunları Bulgar Sağlık ve Dışişleri Bakanlıklarına bildirdiklerini de aktaran elçilik yetkilileri, sorunla karşılaşanlara +31 70 350 30 51 numaralı telefondan kendilerine ulaşmaları tavsiyesinde bulundular.

  Yasin Yağcı - Lahey

  Anavatana karayoluyla gitmeye hazırlanan Avrupalı Türkler, ‘Bulgaristan’da Domuz Gribi virüsü taşınmadığına dair belge isteniyor’ söylentisi yüzünden tedirgin oldular. Ortalıkta dolaşan bu iddia yüzünden huzursuz olan insanlar, söz konusu belgeyi alabilmek için doktorların kapısını aşındırırken, Bulgaristan’ın Hollanda Büyükelçiliği’nden onları rahatlatacak açıklama geldi. Zaman’a açıklamada bulunan Bulgaristan’ın Lahey Büyükelçiliği yetkilileri, söz konusu iddiaların gerçekle uzaktan yakından bir ilgisinin bulunmadığını ve Domuz Gribi ile ilgili bir belgenin istenmediğini dile getirdiler. “Bulgar devleti olarak hiç kimseden virüs taşıyıp taşımadıklarına dönük bir belge ya da yazı istenmiyor.’ diyen elçilik yetkilileri, insanların gönül rahatlığıyla yola çıkabileceklerini belirttiler.

  Söz konusu iddiaların kendilerine de ulaştığını ve bu konuda gerekli işlemlerin hemen başlatıldığını da haber veren Bulgar yetkililer, ‘Bu konuda hem harekete geçtik. Bulgaristan Sağlık ve Dışişleri Bakanlıkları ile sınırlardan sorumlu en üst mercilere birer mektup göndererek bunun önlenmesi gerektiğini istedik.’ değerlendirmesinde bulundular.

  Ancak buna rağmen belki bir iki tane yanlış hadisenin cereyan etmiş olabileceğine de değinen yetkililer, bunun genelleştirilmemesi gerektiğini kaydederek, herkesin gönül rahatlığıyla yola çıkabileceğini söylediler. Artık yolda otoban ücreti dışında para alınmadığını belirten Bulgar yetkililer, eskiden gümrüklerde ödenen vize ücretlerinin de şimdi ya yola çıkmadan evvel ikamet edilen ülkelerin konsolosluklarında ya da yoldaki gümrüklerde bulunan bankalara ödendiğini kaydettiler. Otoban paralarının bile artık polislere değil banka şubelerine ödendiğini ve oradan alınan belgelerle yola devam edildiğinin altını çizen yetkililer, polislere kesinlikle para verilmemesi gerektiğini vurguladılar.

  Yolda para filan istenmesi durumunda, insanların parayı isteyen görevlinin ismini veya numarasını alıp kendileriyle +31 70 350 30 51 numaralı telefondan ulaşmalarını da isteyen elçilik yetkilileri, ayrıca herkesin kendi elçiliklerini arayabileceğini de belirtiler. Telefon numaralarının yirmi dört saat açık olduğunu belirten Bulgar yetkililer, şikayeti alır almaz gerekli mercilerle hemen iletişime geçtiklerini de ifade ettiler.

  Endişe yine de devam ediyor…

  Ancak Bulgar Büyükelçiliği’nden yapılan bu resmi açıklama bile insanların tedirginliklerini gidermeye yetmedi. Gün boyu bizi arayan çok sayıda vatandaş, bu gerçeğe rağmen yolda sorunlarla karşılaşma ihtimalinin kendilerini endişelendirdiğini kaydettiler. Vatandaşların taşıdıkları endişenin haklılığına işaret eden Güney Hollanda Eyalet Meclisi Üyesi İşçi Partili (PvdA) Resul Özdemir, çünkü işlerin yazılı belgelerdeki gibi yürümediğini söyledi. Son iddialarla ilgili olarak kendilerine de çok sayıda bilginin ulaştığını ve bunu resmi makamlara ilettiklerini de hatırlatan Özdemir, olaya Avrupa Birliği’nin el koyması gerektiğine dikkat çekti.

  ‘Resmi olarak Domuz Gribi ile ilgili belge istenmiyor ama, bize ulaştırıldığı kadarıyla gizliden bu isteniyor’ diyen Özdemir, şöyle konuştu: ‘Her sene yaz sezonu gelince farklı farklı sorunlar ortaya çıkıyor Bulgaristan ile ilgili. Yol parası, çorba parası derken bu sene Domuz Gribi olayı çıktı. Bana çok sayıda vatandaş ulaştı. Ne yapacaklarını bilmiyorlar. Yola çıkmalarına birkaç gün kala dile getirilen böyle bir belge gerekli mi, gerekliyse nereden alınacak?.. Bu konularda bilgileri yok. Hatta kimisi yolculuğu erteletmeye kadar vardırmış durumda. Adam bıkmış. Gidip sorun yaşayacağıma gitmem daha iyi diyor. Şimdi bu insanların psikolojisini anlayabiliyor musunuz? Buna büyükelçiliklerin, AB’nin yetkili kurumlarının el atması lazım. Ben bu konuda inisiyatif alıp partim nezdin konunun AB’ye taşınması için çaba göstereceğim. Benzer çabalar artmalı bence. Ancak bu yolla çözüm alırız. Bulgaristan Avrupa Birliği üyesi. AB’ye üye bir ülkede bu tür işlerin olması mümkün olmamalı. Onun bırakın bunun söylentisinin bile olmaması lazım.”

  Yasin Yağcı - Lahey

Leave a Reply