Türkiye Hollanda arasındaki siyasi kriz

Değerli kardeşlerim,


Malesef buradaki oluşan durum yüzünden bir hayli yoğun bir trafik yaşadım ondan dolayı durum hasıl oldu.

Geçen gün ve öncesi yaşanan olaylar bizleri hayli üzdü.

Bir tarafta anavatanimiz ve öteki tarafta yaşadığımız vatanın bu şekilde karşı karşıya kalması bizleri pek tabiki derinden üzdü.

Öncelikle çuvaldızı kendimize batıralım diye çok güzel bir atasözümüz vardır. Fakat Dışişleri Bakanlığının uçuş izninin ve akabinde Aile bakanın maruz kaldığı durum gerçekten yenilir yutulur bir durum değildir. Sayın Çavuşoğlu’nun geleceği akşam birlikte olacaktık aslında ailevi durum ve birde Ak Partinin şakşakçılara prim vermesi yüzünden pekde istemeye istemeye gitmeyi planlıyordum. Hatta sitem dolu yazımı ve ön sezilerimden dolayı (Kuşum ile konuşmamızdan dolayı) bir yazıyı sosyal medya aracılığıyla sizlerle de paylaşmıştım.

Fakat siyaset geçmişi bilip gelecek için yol açma sanattıdır.

Şu anda hasıl olan durum sayın Cumhurbaşkanı’nın yapmış olduğu açıklamalar ile tavan yapmış bulunmaktadır. Haklı iken haksız duruma düşmeme adına bendeniz biraz daha nazik olunması taraftarıyım. Çünkü Hollanda olarak Nazilerden en çok zarar gören ülkeyiz. Ama bendeniz de Cumhurbaşkanına yakın bir açıklama yaptığımı umarım biliyorsunuzdur. Gerçekten de malesef Hollanda’nın bazı konularda hiçte iyi bir referansı yok.

Herşeye rağmen burada yaşayan 450.000 vatandaşımız bu açıklamalar ile hiçbir fayda görmediği gibi zarar gördüğünü belirtmek isterim. Birde buradaki siyasi birlikteliği malesef Türkiye’de göremediğim için üzüldüm. Siyasi çekişmeler ( seçim kampanyaları ) esnasında normal vatandaşın oy avcılığı kullanılması beni derinden üzmüştür. Özellikle çocuklarımızın geleceği için endişelendiriyor.

En büyük yatırım partnerimiz olan Hollanda Türkiye ilişkileri İnşaALLAH bir sekteye uğramaz diye düşünüyorum. O yüzden boykotun karşılıklı zarar vereceğini düşünüyorum.

İnşaALLAH bu seçim dönemi sonrasında yeniden o bahar döneminin gelmesini bekliyor olmama rağmen pek de olacağını sanmıyorum.


Önümüzdeki günlerde AB Türkiye ilişkileri üzerine yazacağım analiz yazısını okumanızı tavsiye ederim.


Sevgi ve saygılarımla

Resul Özdemir

Leave a Reply