15 TEMMUZ 2016 KALKIŞMASI

Kuzey Suriye’deki üs kurma çalışmaları, Rusya ile barış ortamı ve herhalde en önemlisi 10 yıllardır dillendirdiğim Türk Devletlerinin her zaman yaşadığı 100′üncü yıl sendromunu “şu anki Türkiye Cumhuriyeti malesef bu sendromu yaşıyor”..


Daha önce Racon Kesme başlığı altında bir analiz yazısını sizlerle www.resulozdemir.com sitesinde paylaşmıştım.

Ayrıca pencereme konan kuş ile yaptığım muhabbeti 22 Temmuz 2015 saat 01:04′te sosyal medya aracılığıyla sizlerle paylaşmıştım.


Özellikle pencereme konan kuş ile muhabbetimiz bu günleri işaretliyordu.

İsterseniz biraz neler demişti diye hafızalarımızı yoklayalım.

Arap Baharını Suriye ile taçlandırarak ortadoğu denklemini de yerinden oynatarak Suriye’nin parçalanmasına ortam hazırladılar. Peşinden İran gelecekken İran’ın yapmış olduğu manevra ile sırasını Türkiye’ye devir etti. Ayrıca bu işin sağlam yürümesi içinde Rusya kozunu iyi oynadı.

Fakat herşeye rağmen Türkiye kolay lokma olmadığı için bazı Türkiye’nin nasırlı noktalarının üzerine basılması gerekiyordu.

Neydi o nasırlı noktalar diye sorarsanız..?

Kürt sorunu İran’da da aynı sıkıntı olduğu için Kandil ile arasını yaparak onlara Kuzey Suriye’de destek verir gibi yaptı. Bunun sonucunda oluşan ortam Türkiye’nin oyalanarak dikkatini başka noktalara odaklanması sağlandı. Kısa bir süre sonra Güney ve Doğu bölgelerindeki olaylar ile uğraştırılarak Kaos ortamı için içeriden hazırlıklar başladı.Amerika Birleşik Devletlerinin Kuzey Suriye içerinde incirlik’e alternatif üs kurma çalışmaları üzerinde yoğunlaşırken neyi amaçladığını düşünmekte fayda vardır. Muhtemelen bu kalkışma sonrasında İncirlik üssünün tartışma ortamına gireceğini görerek alternatifler üretiyor..


Rusya ile barış ortamı oluşurken siz NATO ittifakının bunu alkışlayarak karşılayacağını mı zannettiniz?

Bu çatışma ortamının oluşması için Rusya uçağının düşürülmesi teşvik edildi ve akabinde Türkiye’nin talep ettiği füze savunma sistemleri bile yarım yamalak gönderildi ayrıca bazıları belli bir dönem için göndererek dostlar alışverişte görsün davranışı içine girdiler.Bir başka konu ise Türklerin kurmuş olduğu ülke ve imparatorluklar tarihçesine baktığımız zaman genellikle 100′üncü yıl sendromu yaşıyor.

Bu sendromu yaşarken ya tepetaklak giderken yerine yenisine bırakıyor yada büyüyerek imparatorluklar düzeyine ulaşmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti bugünlerde aynı sendromu yaşamaktadır.


Büyüyüp serpilebilmesi için yapması gereken en büyük çalışma ise iç barışın sağlanmasıdır. Ayrıca bu elbisenin darlığından ya bedeni küçültecek yada  bedenin büyüklüğüne göre elbise yapacak ki sürekliliğini devam ettirebilsin. “Yaptıracak demiyorum”Aslında 15 Temmuz olaylarının altyapısı  5+1′e rağmen İran ile Brezilya’nın katkılarıyla barış masası oluşturulması akabinde oluşturulmaya başlanmıştı. “MAHALLE KABADAYILARI RACON KESMEK istiyordu”


Bu 15 Temmuz olayları kesinlikle ne darbe nede ihtilal amaçlı olarak yapılmış bir kalkışma değildir.

Zaten yapmış oldukları hareketlerde bunu ispatlamaktadır..


Öyle olmasa Millet Meclisine, Emniyet Müdürlüğüne, Özel Harekat Komutanlığına, Türksat ve MİT’e bomba atarak darbe sonrasında gerekli olan kurumları yok etmek istemez.

Bu hamlelerin Irak’ta “Irak savaşı deneme alanıydı” neleri getirip götürdüğünü vahşi batı test ederek öğrendi.

Bu deneylerde çıkan sonuçlar pek ala Türkiye’de de kullanılabilirdi..Dipnot:

Kuşum ile konuşmamızın bir bölümü…Geçen gün kuşlar ile muhabbet ederken, konu, konuyu açar derken; konu Ortadoğu’ya gelince, aşağıdaki versiyonlar ortaya çıktı…


Takdir sizlerin.


Versiyon 1

Irak, Suriye, İran ve Türkiye

Bu versiyon esnasında Türkiye müttefik olarak yanına alınmak istendi.. Bu olayı gören İran yavaş yavaş satranç oyununa başladı..


Versiyon 1:1

Irak, Suriye, İran ve Türkiye

Türkiye müttefik olmuyor, İran Şii kartını iyi kullanarak Irak içinde pozisyonunu güçlendiriyor..


Versiyon  1:2

Irak bitti, Suriye, Mısır, İran ve Türkiye

Irak içinde paylaşım tamamlandı ve Suriye için de ise karmaşa ortaya çıkarılarak, Mısır’ın Türkiye’ye yakınlığını saf dışı etmek için gerekli değişimin yapılması.


Versiyon 1:3

Irak bitti, Mısır bitti, Suriye, İran ve Türkiye

Irak ve Mısır istenilen kıvama geldi, Suriye’de İran dengesi iyicene oturdu, fakat sıralama henüz değişmedi.


Versiyon 2

Irak bitti..

Suriye=Türkiye ve İran

İran’ın Batı ile yapmış olduğu nükleer müzakereler sonuç verdiği için sıralama değişti, İran sıralamadaki yerini Türkiye’ye verdi..


Sevgili kuş’um şayet unuttuğum veya yanlış yaptığım birşey varsa lütfen beni ikaz et..

Leave a Reply