Archive for September, 2015

Barış Masası

Monday, September 21st, 2015

KAMUOYUNA SAYGIYLA DUYURULUR,


Hollanda Elazığ’lılar Derneği olarak; son dönemde Anavatanımızda yaşanan sıkıntıları üzüntü verici bir şekilde takip etmekteyiz.


Malesef hergün bir sürü ocağa ateş düşerek anaları can evinden vurmaktadır.

Bu fitne ve fesat’ın ülkemizdeki birlik ve beraberliğe sekte vurduğunu üzüntüyle belirtmek zorunda kalıyoruz. Oysa yaklaşık son 3 yıl içinde birlik ve beraberlik, akabinde kardeşlik projesi ile Çözüm süreci belli bir noktaya gelmiş, birinci Meclis ruhunun tekrar ülkemizde Türkiye bedeni içinde ruh’a bürüneceğini ummuştuk.

Son 12 yıldaki ekonomik ve siyasi kazanımların, bu yaşananlardan dolayı heba olacağı korkusu yaşamaktayız.


Ülkemizin tekrar ekonomik ve siyasi ivme kazanabilmesi için bir an önce barış masası etrafında oturarak gerekli ortamın hazırlanması için adımların atılmasını beklemekteyiz.


Bu çalışmaların yanlız hükümetin sorumluluğunda değil de, öteki partilerin aktif katılımıyla “ÇÖZÜM ODAKLI ÖNERİLERİYLE” siyasi veya ideolojik ayrıştırıcı etmenlerden uzaklaşarak makul yolun bulunabileceği umudu içerisindeyiz.

Bu adımların atılması esnasında BİZE DÜŞEN SORUMLULUĞU SEVE SEVE YERİNE GETİRECEĞİMİZİ BELİRTEREK, öteki STK’ları da toplumsal birliktelik ve dayanışmaya davet ettiğimizi belirtmek istiyoruz.


Olaylar bu şekilde devam ettiği sürece dışarıdan ülkemizdeki kardeşlik ortamının tamir edilemez şekilde tahribata açık olduğunu belirterek, dış mihrakların olaya müdahil olmasına toplumsal olarak  ÇANAKKALE RUHU İLE ENGEL OLMAK ZORUNDAYIZ.


Kısacası ölüm ve gözyaşının ülkemizin kaderi olmadığına inanarak, BİRİNCİ MECLIS ruhuna sarılarak ülkemizde BARIŞ ve KARDEŞLİK içinde yaşamayı kendimize şiar edinerek KARDEŞLIK HUKUKUN’a SAYGI İÇERİSİNDE YENİ BİR BAŞLANGIÇ YAPMAYA İHTİYAÇ DUYDUĞUMUZU BELIRTMEK İSTİYORUZ.


Yaşanan olaylarda hayatlarını kaybedip şehadet şerbetini içenlere Cenab-ı Allah’tan rahmet diler, vatan ve milletimize de sabırlar tëmenni ediyoruz.


Sevgi ve saygılarımla,

Hollanda Elazığ’lılar Derneği

Yönetim Kurulu adına Başkan

Resul Özdemir

CİZRE’DE BİLEK GÜREŞİ

Thursday, September 10th, 2015

Türkiye Cizre’yi tamamen istediği şekilde temizlemeden “düzeni kurmadan” oraya kimseyi sokmayacak’tır..


YPG veya PKK Kobani de aldığı başarıyı, Türkiye’de tekrarlayarak hem alan hakimiyeti kurmayı, hemde halk içinde psikolojik bir destek bulmak istiyor-du.

T.C Devleti ise Kobani’ye vermiş oldukları desteği YPG ve PKK’nın kullanış şekliyle hem nankörlük, hemde fırsatçılık “çözüm süreci ruhuna aykırı” olarak değerlendiriyor-du.

Türkiye gerekli ortamı hazırlamasaydım bugün Kobani İŞİD zulmü altında yaşayacaktı. Ayrıca açık kapı düsturuyla o bölgede yaşayan Kürt’leri içeri alarak gerekli hassasiyeti göstermeme rağmen suçlanmayı hiç hoş karşılamamakta-dır.

Bugün gelinen noktada ise, Türkiye Cizre’de istediği noktaya gelmeden ablukayı kaldırırsa; KCK’nin olaylar öncesi vermiş olduğu ve üzerine HDP’li Belediye Başkalarının vermiş oldukları özerklik bildirileri sonrası, bakın biz T.C askerlerini Cizre’ye sokmadık ve bu savaş’tan galip ayrıldık ” Kobani’deki başarıya tek başına sahiplendikleri gibi”.


Yani,

İŞİD’i yendiğimiz gibi T.C askerlerini de yendik “Cizre’ye sokmadık” bundan sonra buranın hakimi biziz ve bizim kurallar burada geçer diyerek öteki bölgeler için bir örnek oluşturacaklardır.

O yüzden;

Türkiye Cumhuriyeti kesinlikle bu fırsatı KCK’ye vermiyecektir ve Cizre’de istediği düzeni kurmadan ablukayı kaldırmayacak ve KCK Türkiye Cumhuriyeti’nin istediği ateşkes şartlarına uymadığı sürece bu savaş’a devam edecektir.Asıl bu bilek güreşinin bileşenlerinin içinde olması gereken ve olmazsa olmazı, olması gereken HDP malesef ya SİYASÎ IRADESIZLIK *1 yüzünden, ya da SİYASİ TECRÜBESIZLIK yüzünden..!!

Ya MİLLİ SEYİRCİ durumuna yada DIŞARIDAN GAZEL OKUYAN *2 koro üyesi durumdadır.


Bu yukarıda belirtilen konuları üst üste koyduğumuz da, bu çatışma döneminde kaybedilen her bir bireyin VEBALİ de KCK yöneticilerinin omuzlarına bindiği AŞİKAR bir şekilde önümüze gelmektedir…


Çıkış için ÜÇÜNCÜ bir GÖZE İHTİYAÇ VARDIR.

Ve…

O üçüncü göz ise; kesinlikle dışarıdan birileri değil de içeriden taraflar tarafından saygı duyulan ve yerel STK’lar olması gerekmektedir..


Sevgi ve saygılarımla

Resul Özdemir


…………………………………………

*1= KCK’nin VURDUMDUYMAZ, BEN BİLİRİM ve HESAP VERMEME üzerine kurulu olan düzeni yüzünden, HDP’nin SİYASET ÜRETME İRADESİNE İPOTEK koymuştur.


*2= Malesef sayın Demirtaş iyi bir KONUŞMA YETENEĞİNE kavuşmasına ve SEMPATİK bir İMAJ yaratmasına rağmen, iyi bir siyasetçinin yapması gereken SİYASÎ MANEVRALARI ne ÖĞRENDİĞİNİ ve nede ÖĞRENEBILECEĞINI düşünüyorum.